Szczęśliwe zakończyłem więc dwa projekty, które ciągnęły się za mną od dłuższego czasu - Torgal oraz E-Generation. Wbrew pozorom (którym też dałem się chyba uwieść) stworzenie takich zinowych zeszycików wymaga jednak sporo czasu. Pierdółki połykają godzinę za godziną, z tego robią się upływające dni, przerodzające się w tygodnie... Ale efekt cieszy (choć dziś bym już sporo rzeczy i rysunkowo i technicznie zrobił inaczej, poprawił, małych błędów - np. przy składzie - też nie udało się uniknąć).
Papierowe zeszyty, leżące przede mną na biurku motywują mnie do dalszej pracy nad komiksową materią i zamknięcia kolejnych rozpoczętych tytułów. Ale o tym już innym razem...
TORGAL JEST! Nakład 120 egz., format B5, 32 cz-b strony + kolorowa okładka. Do kupienia TUTAJ i na MFKiG w Łodzi na stoisku Gildii.
Dzisiaj przyszła do mnie pierwsza paczka z drukarni, a w niej E-Generation. Teraz już śmiało mogę oficjalnie potwierdzić parametry i premierę na MFKiG w Łodzi. Zbiorek dostępny będzie na stoisku Gildii, a już teraz możecie go zamawiać w gildiowym INTERNETOWYM SKLEPIE.
Nakład to tylko 100 egzemplarzy, w tym 90 skierowanych do sprzedaży, pozostała 10 zostaje w moich łapach, tak, żeby się nacieszyć, porozdawać rodzinie i sprzedać kilka egzemplarzy z wrysowanymi grafikami.
Komiks wydany jest na offsecie w formacie A5, okładka kolor, środek czarno-biały, 44 strony, no i ładny grzbiecik. JEST! :)
Gdyby ktoś miał chęć zerknąć na MOJE ALLEGRO to proszę bardzo - sprzedaję część komiksowych zbiorów. Przed chwilą zrobiłem sporą obniżkę cen niemal na wszystko, zostało kilka dni, więc ZAPRASZAM.
Piękny komiks przeczytałem. Cyril Pedrosa na 264 stronach odmalował kawał swojego życia i emocji. Piszę "odmalował", bo największą siłą tej opowieści jest kolor, barwa, odcienie i kolorsytyczna tonacja. Niby normalną sprawą jest posługiwanie się barwami dla podkreślenia nastroju opowiadanej historii i w zasadzie czyni tak każdy, kto nakłada w miarę profesjonalnie kolor na swoje (lub nieswoje) rysunki. Jednak Portugalia pod tym wzgledem jest mistrzowska i niepowtarzalna - ja po raz pierwszy zetknąłem się z tak silnym i trafnym wykorzystaniem barwy w komiksie. Ciężko ująć mi to słowami, ale dzieje się tu coś na pograniczu odkrywania nowych możliwości medium - obok scenariusza i rysunku, na równych prawach i z niemniejszą siłą istnieje w tym komiksie kolor, którym Pedrosa opowiada historię.
Portugalia to delikatnie płynąca opowieść, którą autor dzieli się z czytelnikiem. Czuć w niej intymność i prawdę, Pedrosa w znakomity sposób przenika świat rzeczywistych wydarzeń z graficznym przedstawieniem swych emocjonalnych stanów i doświadczeń. Nie siląc się przy okazji na artzym i nie burząc odbiorcy fabularnej ciągłości. Wręcz odwrotnie, bo pozwala czytelnikowi zajrzeć nie tylko w swoje cztery ściany, ale również odsłonić nieco stany umysłu/ducha, towarzyszące konkretnym sytuacjom.
Czytam raz jeszcze początek tego tekstu i mam dylemat, bo ciężko wycofać mi się z twierdzenia, że "największą siłą opowieści jest kolor". Z drugiej jednak strony scenariusz stoi u podstaw tych wszystkich zabiegów. A jakość rysunków sama w sobie również stanowi poziom, do którego nieudanie aspiruje wielu grafików. Chyba po prostu w przypadku tak bardzo autorskiego komiksu ciężko w stu procenatch rozłożyć dzieło na takie składowe. Jeśli ktoś nie czytał, szczerze polecam zakup!
Kilka ostatnich lat spędziłem w dużej mierze na rysowaniu komiksów dla dzieciaków i młodszych nastolatków. Jednym z cykli, który co dwa tygodnie trafiał (i w zasadzie nadal trafia) w ręce kilkunastu tysięcy czytelników jest Tarantula (a właściwie Przypadki Tarantuli). W sumie powstało ponad 200 kolorowych plansz, które teraz postanowiłem zebrać w twardookładkowe albumy.
Tym samym powstały pierwsze dwa (z kilkunastu) niepowtarzalne albumy, które prezentują się zdecydowanie lepiej na półce niż stos luźnych zarysowanych kartek. I bez wątpienia mogą być gratką dla kolekcjonerów - każdy album jest jedynym unikatowym egzemplarzem. Gratka o tyle większa, że komiks publikowany był tylko w czasopiśmie Victor Junior i nigdy nie pojawił się w wersji albumowej.
Każdy album to zbiór 55 kartek A4 w twardej oprawie, na który składa się: 18 oryginalnych czarno-białych plansz, 18 oryginalnych szkiców plansz oraz 18 kolorowych wydruków na grubszym satynowym papierze.
Na razie albumy stoją u mnie na półce, ale zainteresowanych zachęcam do kontaktu :)
Czternaście lat temu zrobiłem (na zorgaznizowany przez Egmont) konkurs rysunkowy pięć gwiezdnowojennych grafik. Nie pamiętam czy wysłałem tam wszystkie, ale udało mi się chyba zgarnąć nawet główną nagrodę (Boba Fett). Pamiętam natomiast, że byłem z tych rysunków zadowolony (i, mimo upływu lat, jestem nadal - no, może poza jednym, zgadujcie :)).
Ostatnio przed moje oczy trafił trailer trzeciego Wiedźmina. Grafika powaliła mnie na kolana, do tego stopnia, że dzielę się obiektem zachwytu ze wszystkimi odwiedzającymi moje cztery ściany. Podzielę się więc również internetowo. Jeszcze fajniej, że za efekt odpowiedzialni są od początku do końca rodacy. Mam tylko nadzieję, że The Witcher III pojawi się także na PS3...